Oszd meg!

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Blog

    Közösség

    Belépés

    E-mail cím:
    Jelszó:

    Szavazás

    Nincs szavazás

    Hullámospapagáj

    Ez a szöveg helye

    A hullámospapagáj

     

     

       A hullámospapagáj (Melopsittacusundulatus)                  

     a madarak osztályának, papagájalakúak (Psittaciformes)rendjébe és a  papagájfélék(Psittacidae) családjába tartozó Melopsittacus nem egyetlen faja.            Ausztrália szavannáin igen elterjedt faj.                                 Háziasított egyedei az egész Földön megtalálhatóak és sok helyütt szöknek meg gazdáiktól.  Ezek  az egyedek olykor tartósan meg is telepedhetnek egy adott területen. Tenyésztésük a mi klímánkon is sikeres. 17-20 cm nagyságú madárak.A mai madarak méreteit a standard rögzíti, az üzletekben kapható, illetve a kedvencként tenyésztett madarak kisebbek. Az eredeti vad színe a zöld:              Leggyakoribb tenyésztett szín a kék: 

     

    Legritkábbak az egyszínű hullámos papagájok (fehér-sárga)

          

    Változatos színű állományok  a sokféle szín különös keverékeiből jött létre.A fiatal madarak még nem annyira intenzíven színezettek. Tartásuk egyszerű,de a madarak légyszámától függően válasszuk meg a kalitkaméretét. Egyedül tartott madárnak minimum 50x30x40 cm, egy költőpárnak 60x40x40 cm méretű kalitka megfelelő. A legjobb tartásnak azonban a röpdét  (volier) tartom. Bár a hullámos papagáj kibírja a fagyot is, hiszen hazájában a sivatagos területeken éjjel fagypont alá süllyed a hőmérséklet, azonban a kondíciójuk megőrzése érdekében a kalitkában tartott madarat fűtött helyen tartsuk (hidegebb időben,télen), a röpdés tartásnál legyen egy fűthető épület ahova bármikor behúzódhat a hideg elől. . A hullámos papagáj jó hangutánzó, a magában tartott hímek könnyen megtanulnak szavakat különböző hangokat utánozni. A hullámos papagáj barátságos, szelíd madár. Aki egy-két madarat tart nyugodtan kiengedheti repkedni a szobába, de arra ügyelni kell, hogy mérgező szobanövények ne legyenek a helyiségben. Az ablakokat függönyözzük el, mert a madár nekirepülve súlyos sérüléseket szenvedhet, akár el is pusztulhat. A papagájok emlékezőtehetsége igen jó, gazdáikhoz nagyon ragaszkodnak, így könnyen kiváló társ válhat belőlük.

     

    Fő táplálékaik a fehér, sárga, vörös köles, fürtös köles (csumíz), zab, fénymag. A szaküzletekben kapható keverékek megbízhatóak,de ezek keverési aránya változó. Nagyon szeretik a madaraim a csíráztatott magvakat. Zöldeledelről, gyümölcsről állandóan gondoskodni kell. Lágyeleséget hetente kapjanak. A lágyeleség fő alkotója a keményrefőtt tojás.

    Nemek megkülönböztetése egyszerű a kifejlett hím madár csőr feletti viaszbőre kék, a tojóé hússzínű és a feje oldalról kerekebb.

    Mint a legtöbb papagájfaj, odúban költ. Odujuk faodú, 18x18x25 cm-es, 5 cm-es röpnyílással. Egész évben költ. Általában csak a tojó kotlik. Néha megesik, hogy rövid idõre a hím is felváltja párját, vagy hosszabb időt eltölt a tojó mellett az odúban. Általában 3-8 tojás költenek igen érdekes módon, 1-2 nap elteltével egymás után kelnek a kis madarak. A hím madár eteti a tojót a költés ideje alatt és csak igen ritkán megy be az oduba segíteni a tojónak a költésben. A kotlási idő 17-18 nap és a kismadarak 30-35 nap után röpülnek ki. A fiatal madarak könnyen szelidíthetőek.

    Leggyakrabban előforduló papagájbetegségek:

    Atka. Az atka a madár fején és lábán pikkelyszerű elváltozást okoz, ami a lábon és csőrön apró lyukak megjelenését idézi elő. Az állapot tartós fennmaradása a csőr eldeformálódásához vezethet. Gyógyítása abban az esetben , ha időben felfigyelünk az elváltozásra egy kis kencével megoldható. Én perubalzsamot használok és nálam bevált.

    Pszittakózis vagy papagájkór. A Chlamydia psittaci nevű baktérium által okozott megbetegedés emberre is átterjedhet. Ezért fontos a madár rendszeres állatorvosi ellenőrzése, különösen, ha idős gazdával lakik egy fedél alatt, aki a betegséggel szemben esetleg már kevésbé ellenálló.